Ciekawostki

Donald Trump przyczyną wzrostu sprzedaży Roku 1984 George‘a Orwella?

Kto by się spodziewał, że po tym jak Donald Trump zostanie prezydentem, wzrośnie sprzedaż futurystycznej antyutopii George’a Orwella, „Rok 1984”? Wszystko dlatego, że doradca telewizyjny prezydenta, Kellyanne Conway, posłużyła się w jednym z wywiadów terminem „alternatywne fakty”. We wtorek książka była na szóstym miejscu listy bestsellerów Amazona.

Dokonano porównania z określeniem „nowomowy” użytej w powieści z 1949 roku, które zostało użyte do zasygnalizowania nowego języka, którego celem było wyeliminowanie myślenia osobistego. W książce Orwell opisuje to następująco: „oznacza to moc jednoczesnego trzymania dwóch sprzecznych poglądów w umyśle i akceptowania ich”.

Reporterka Washington Post, Karen Tumulty, stwierdziła, że „alternatywne fakty to fraza George’a Orwella”. Sama Conway użyła tego określenia w odniesieniu do uwag sekretarza prasowego Białego Domu, Seana Spicera dotyczących zeszłotygodniowej inauguracji, która przyciągnęła „największą widownię w dziejach”. Jej wywiad został bardzo szybko skrytykowany. Podczas ostatniego programu Late Night z Sethem Meyersem, gospodarz zażartował, że „Kellyanne Conway jest jak ktoś, kto próbuje używać sztuczek Jedi po zaledwie tygodniowym treningu Jedi”.

źródło The Guardian

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy