Ciekawostki

Znaleziono nieznaną powieść matki Henryka Sienkiewicza!

Nie ma chyba Polaka, który nie słyszał o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości. Okazało się jednak, że najprawdopodobniej talent literacki odziedziczył po matce - odnaleziono właśnie powieść Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej.


Na powieść "Jedynaczka" natrafiła kustosz Biblioteki Narodowej, Michalina Byra, dokonując kwerendy (czyli mówiąc bardziej współczesnym językiem - dogłębnego researchu) na temat matki Sienkiewicza do książki Barbary Wachowicz "Matki wielkich Polaków". W "Kurjerze Warszawskim" z 1865 roku natrafiła na wzmiankę: "'Bazar' Ner 7, wyszedł z druku i zawiera: 'Jedynaczka', powieść przez S. Sienkiewicz (dalszy ciąg)". Podążyła za tropem i odkryła, że w czasopiśmie "Bazar" - popularnym tygodniku dla kobiet o modzie i kulturze, w którym część modowa była przedrukiem zagranicznych wydań, ale kulturalna składała się z materiałów tłumaczonych oraz krajowych - ukazała się w dziesięciu częściach powieść "Jedynaczka". Poszczególne odcinki podpisane były w rozmaity sposób: Sienkiewiczowa, pani S.S. oraz S. z C. Sienkiewiczowa. Kustosz uznała, że to nie mógł być przypadek i musi chodzić o Stefanię z Cieciszowskich Sienkiewiczową, czyli matkę Henryka Sienkiewicza, autorkę dwóch nowel: "Maszerdon. Obrazek na tle ludowym" oraz "Nietoperz. Gawęda z podań ludowych".

Choć "Jedynaczka" została napisana bez wątpienia w celach zarobkowych - rodzina była biedna i matka chwytała się każdego zajęcia - to zdumiewa literackim kunsztem. Prof. Lech Ludorowski, prezes Towarzystwa im. H. Sienkiewicza, podsumował powieść: "Niezwykła zwartość kompozycyjna, znakomity język, doskonałe panowanie nad frazą. Gdybyśmy porównywali debiuty to ja sądzę, że "Jedynaczka" bije na głowę to, co napisała, w swoim debiucie Eliza Orzeszkowa, czyli "Obrazek z lat głodowych", który opublikowała rok po Sienkiewiczowej".

"Jedynaczka" to powieść ujęta w konstrukcję ramową, zwarta, nawiązująca do popularnej w XVIII wieku tradycji powieści epistolarnej. Opowiada o rozpieszczonej wnuczce wychowywanej przez dziadków i zepsuciu, do jakiego ją to doprowadziło.

Powieść w postaci elektronicznej jest już dostępna w księgozbiorze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wkrótce możemy oczekiwać także wydania papierowego w jednym tomie (wraz ze wspomnianymi nowelami). Będzie to PIERWSZE książkowe wydanie powieści matki Henryka Sienkiewicza.

Słynny syn najprawdopodobniej wiedział o tym, iż jego matka parała się pisaniem, ale też wszystko wskazuje na to, że nie miał pojęcia, na jak wysokim poziomie stoi jej twórczość.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy