Ciekawostki

10 faktów o Danie Brownie

Nasi ulubieni pisarze towarzyszą nam na co dzień – dzięki swojej twórczości. Jednocześnie jednak jest naprawdę wiele rzeczy, których o nich nie wiemy – choć te bywają równie interesujące jak elementy ich fikcji. Dziś chciałbym przedstawić Wam 10 faktów o Danie Brownie, mistrzu sensacyjnych powieści i quasi-przewodników historycznych!

1. Dan Brown dotychczas – pod swoim nazwiskiem – wydał sześć pełnoprawnych powieści, cztery z Robertem Langdonem, „Kod Leonarda da Vinci” w skróconej wersji przeznaczonej dla młodzieży; a na rok 2017 planuje siódmą książkę, z ulubionym bohaterem jego wiernych czytelników w roli głównej. Wszystkie utwory Dana Browna zostały przetłumaczone łącznie na 54 języki.

2. Ojciec Dana Browna był matematykiem, matka zaś wykonywała sakralną muzykę, co nieco wyjaśnia jego zainteresowania oraz tematykę książek.

3. W młodzieńczych latach obracał się w środowisku o katolickich poglądach, śpiewał w kościelnym chórze oraz uczęszczał do niedzielnej szkółki, co stanowi kolejne wyjaśnienie motywów, jakich podjął się m.in. w cyklu o Robercie Langdonie.

4. Po ukończeniu studiów przez pewien czas zajmował się muzyką, uzyskiwał efekty z pomocą syntezatora. Wydał kasetę dla dzieci zatytułowaną „SynthAnimals”, zawierała takie piosenki, jak „Happy Frogs” i “Suzuki Elephants” – sprzedała się w kilku setkach kopii. Później otworzył własną wytwórnię płytową Dalliance, a w roku 1990 opublikował album CD „Perspective”, który były skierowana już na rynek dorosłych. Drogę muzycznej kariery zakończył, przenosząc się do Hollywood, gdzie pragnął zabłysnąć jako piosenkarz, pianista oraz autor tekstów. Warto wspomnieć, że jedna ze składanek, które wypuścił, była zatytułowana „Anioły i demony”.

5. W latach 80. zapisał się do Narodowej Akademii Autorów Piosenek w Los Angeles, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Blythe Newlon.

6. Przed rozpoczęciem prac nad „Cyfrową twierdzą” razem z żoną napisał kilka humorystycznych książek, które wydali pod pseudonimem Danielle Brown.

7. W Phillips Exeter Academy, do której sam uczęszczał i mieszkał w jej internacie, uczył swego czasu języka angielskiego i scenopisarstwa. Ów etat porzucił dopiero, gdy zaczął zawodowo pisać powieści.


8. Jego obecny dom pełen jest zagadek i tajemnych przejść, dla przykładu jego pracownia ukryta jest za obrazem. W tym samym budynku mieści się biblioteka z kopią każdej jego książki w każdym języku, w którym się ukazała.

9. Gdy ma blokadę pisarską wiesza się nogami do góry, aby krew spływała mu do mózgu.

10. Dan Brown udziela się również jako filantrop. Razem z rodzeństwem wsparli Phillips Exeter Academy datkiem o wysokości 2,2 milionów dolarów na rzecz zapewnienia studentom komputerów i wysokiej jakości sprzętu. Wspólnie z żoną zaś wspomagają New Hampshire Charitable Foundation. W roku 2016 z kolei darowali Bibliotece Ritman w Amsterdamie 337 tysięcy dolarów, które miały pomóc w digitalizacji zbiorów starego piśmiennictwa oraz literatury.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy