Aktualności

Zmarł Richard Adams, autor Wodnikowego Wzgórza

Richard Adams, brytyjski pisarz, autor m.in. Wodnikowego Wzgórza i Szardika, zmarł w Wigilię w wieku 96 lat. Jego córka Juliet Johnson oznajmiła, że chorował od dłuższego czasu, ale odszedł w spokoju.

W czasie II wojny światowej służył w oddziałach spadochronowych, a później pracował w administracji państwowej, by ostatecznie całkowicie poświęcić się pisaniu. Miał żonę Elizabeth i dwie córki."Wodnikowe Wzgórze ukazało się po raz pierwszy w 1972 roku. Były to spisane opowieści ułożone przez Adamsa dla córek. Książka sprzedała się w 11 milionach egzemplarzy wydanych w 18 językach. Inspirowała się nią J.K. Rowling, tworząc historię Harry'ego Pottera.

Tak o Wodnikowym Wzgórzu pisze wydawnictwo Literackie:

Uniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania
Klasyka porównywana i stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa
Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera

Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione.

Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka  mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.

Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości.

Andrzej Sapkowski wymienia Wodnikowe Wzgórze jako jedną ze 100 najważniejszych powieści fantastycznych wszech czasów. Do miłośników tej książki należą również Stephen King i J. K. Rowling. Dzieło Adamsa zostało zekranizowane, przeniesione na deski teatralne, przerobione na grę komputerową i słuchowiska radiowe. Ponadto prace nad nowym serialem opartym na Wodnikowym Wzgórzu rozpoczęły Netflix i BBC.

„Jeżeli w księgarni nie ma miejsca dla Wodnikowego Wzgórza, to znaczy, że literatura dla dzieci umarła” „The Economist”

„Kreując idealnie osobną rzeczywistość, autor z niespotykaną głębią, jakby mimochodem, komentuje relacje międzyludzkie” „The Guardian”

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy