Aktualności

Egzemplarz Baśni Barda Beedle’a sprzedany za ponad 300 tysięcy funtów!

Nie każdy potteromaniak zapewne pamięta, jaka była historia powstania "Baśni Barda Beedle'a". W uniwersum stworzonym przez J.K. Rowling był to zbiór opowieści dla młodych czarodziejów stanowiący odpowiednik naszych baśni braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena. Hermiona Granger otrzymała egzemplarz baśni na mocy testamentu profesora Albusa Dumbledore'a. Wchodząca w skład zbiorku "Opowieść o trzech braciach" odegrała niezwykle ważną rolę w fabule "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci".


Jak było zaś w świecie rzeczywistym? J.K. Rowling rzeczywiście napisała pięć baśni ("Czarodziej i skaczący garnek", "Fontanna szczęśliwego losu", "Włochate serce czarodzieja", "Czara Mara i jej gdaczący pieniek", "Opowieść o trzech braciach"), które doczekały się niezwykle ekskluzywnego wydania: spisane i zilustrowane przez Rowling własnoręcznie, oprawione zostały w skórę i udekorowane kamieniami półszlachetnymi. Sześć z nich wręczyła ludziom, "którzy byli blisko związani z opowieściami o Harrym Potterze", a siódmą wystawiła na akcję, gdzie została sprzedana za kwotę 1,95 milionów funtów, pobijając trzy rekordy: za książkę J.K. Rowling, za książkę dla dzieci oraz za manuskrypt żyjącego autora. Wylicytowała ją spółka Amazon.com, a zyski przekazane zostały na fundację Lumos założoną przez pisarkę.

Nie wiadomo, do kogo trafiły cztery z egzemplarzy, wiemy natomiast, że z pewnością swoje otrzymali Arthur A. Levine (amerykański wydawca Potterów) oraz Barry Cunningham (pierwszy redaktor serii). I właśnie ten ostatni wystawił swój egzemplarz na aukcji. Manuskrypt zawiera osobistą dedykację od J.K. Rowling brzmiącą: "Barry'emu, który pomyślał, że przydługa opowieść o małym czarodzieju w okularach może się sprzedać - DZIĘKUJĘ". Książka sprzedana została w domu aukcyjnym Sotheby's, a jej cena wyniosła  za 368 750 funtów.

"Baśnie Barda Beedle'a" doczekały się z czasem wydania dostępnego dla wszystkich. Opowieści stylizowane są na historie spisane piórem Barda Beedle'a, przetłumaczone ze starożytnych runów przez Hermionę Granger, wzbogacone notatkami Albusa Dumbledore'a odnalezionymi przez Minerwę McGonagall i opatrzone przypisami dla mugoli autorstwa J.K. Rowling.

basnie-cos-tam

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy