Ciekawostki

10 faktów o Stephenie Kingu

Nasi ulubieni pisarze towarzyszą nam na co dzień – dzięki swojej twórczości. Jednocześnie jednak naprawdę wiele jest rzeczy, których o nich nie wiemy, choć te bywają równie interesujące jak elementy ich fikcji. Dziś chciałbym przedstawić Wam 10 faktów o Stephenie Kingu, królu grozy!

1. W 1999 roku Stephen King został potrącony przez samochód. Pisarz został poważnie ranny: miał kręgosłup pęknięty w ośmiu miejscach, nogę złamaną w dziesięciu, złamane biodro oraz pęknięte kolano. Groziła mu amputacja. Motyw ten powracał później w twórczości pisarza. Nie był to jedyny poważny wypadek w rodzinie Kinga – jego córka także została potrącona i poważnie ranna, a jego żona cudem uniknęła zderzenia z mężczyzną, który niespodziewanie wyskoczył jej przed maskę. Jego syn Joe zadławił się i został odratowany w ostatniej chwili, gdy miał roczek –niemal dokładnie w tym samym momencie zmarła matka Kinga.

stephen king

2. Nawet poważne problemy ze zdrowiem nie były w stanie powstrzymać pisarza przed tworzeniem. Dzień po poddaniu się wazektomii nie oderwał się od klawiatury nawet wtedy, gdy rana przestała krwawić. Jego żona wpadła w panikę, ale pisarz uparł się najpierw dokończyć akapit, a później – rozdział. Dopiero później pozwolił odwieźć się do szpitala.

3. Dwukrotnie King musiał zmierzyć się z psychopatami. Jeden włamał się do jego domu, twierdząc, że ma przy sobie bombę – jej detonacja miała być karą za to, że pisarz ponoć ukradł pomysł na “Misery” ciotce włamywacza. Inny nękał Kinga, obwiniając go o zabójstwo Johna Lennona. W obu wypadkach stalkerzy zostali zatrzymani przez policję.

misery

4. Między powieściami Kinga istnieją liczne nawiązania. Powracają w nich np. miasteczka Derry, Haven oraz Castle Rock. Regularnie wspominane jest także więzienie Shawshank. Bohater “Worku kości” pisze książkę o Rayu Garratym – czyli imienniku bohatera “Wielkiego Marszu”. W “Mrocznej Wieży” pojawia się książka Claudii Inez Bachman – takie imię nosiła żona pseudonimu Kinga. Przedmiot znajduje się obok innej powieści – autorstwa niejakiego Stephena Kinga. Bohaterowie zapoznają się także z “Miasteczkiem Salem”. A to jedynie początek nawiązań obecnych w tym cyklu… Stu i Tom z “Bastionu” odnajdują stary samochód – czyli Christine. Naomi Higgins (Policjant Biblioteczny) natrafia na książkę Paula Sheldona (Misery). Raymond Joubert (Gra Geralda), Charlie Pickering (Bezsenność) oraz Henry Bowers (To) przebywali przez pewien czas w Juniper Hill Asylum, zaś za aresztowanie Jouberta odpowiada Norris Ridgewick (Mroczna Połowa). Dolores (Dolores Claiborne) oraz Jessie (Gra Geralda) widzą się wzajemnie.

5. Pisarz cierpi na  triskaidekafobię, czyli paniczny lęk przed cyfrą 13. Przyznał m.in., że kiedy musi pokonać trzynasty stopień w schodach, stara się przeskoczyć dwunasty i trzynasty jednocześnie.

6. King przyznał, że gdyby miał coś zmienić w swoim życiu, to zrezygnowałby z pojawienia się w reklamie American Express w 1985 roku.

7. Niezwykle wiele ciekawostek w życiu Kinga wiąże się z jego alter ego, czyli Richardem Bachmanem. Pod tym nazwiskiem ukazały się m.in. „Rage” oraz „Wielki marsz”. Pisarz przyznał, iż pomysł na wydawanie pod pseudonimem związany był z tym, że na rynku wydawniczym panowało wówczas przekonanie, że pisarz jest w stanie stworzyć ograniczoną ilość dobrych powieści (najlepiej jedną rocznie). Dodatkowa tożsamość podwajała tę pulę. Z czasem zostało ujawnione, kto stoi za postacią Bachmana, ale ten nie przestał wydawać. King pozwolił sobie na grę z czytelnikami, np. „Regulatorzy” Richarda Bachmana i „Desperacja” Stephena Kinga miały premierę tego samego dnia i choć opowiadały zupełnie inne historie, to główni bohaterowie nosili to samo imię. Z kolei w powieści Bachmana „Blaze” znalazł się wstęp Stephena Kinga.

8. Pisarz wystąpił w roli epizodycznej w trzecim odcinku trzeciego sezonu serialu „Synowie Anarchii”. Postać, w którą się wcielił, nosiła nazwisko Bachman.

9. Pewien polski pisarz w hołdzie dla niego napisał tekst pod pseudonimem Ryszard Bachmiński.

10. “Rage” (wydana pod pseudonimem Richarda Bachmana) jest powieścią, która obrosła swego rodzaju kultem. Napisana została przez Kinga jeszcze w nastoletnich czasach i ma wyjątkowo prostą fabułę: sfrustrowany uczeń przynosi broń do szkoły, zabija dwoje nauczycieli, a następnie bierze uczniów jako zakładników. Opowiada im o sobie oraz zmusza do krępujących opowieści, co sprawia, że z jednej strony wszyscy stają się sobie bliscy, a z drugiej ciąży im świadomość uwięzienia w jednym pomieszczeniu z mordercą oraz ciałem jego ofiary. Niewykluczone, że “Rage” stała się bezpośrednią inspiracją do strzelaniny w szkole, wskutek czego King zabronił dożywotnio wznawiania jej. Choć zdążyło powstać kilka jej przekładów, nigdy nie została wydana w Polsce.

rage-stefan

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy