Aktualności

Nominacje do Paszportów Polityki 2016

Paszporty "Polityki" to nagroda przyznawana od 1993 roku przez - jak sama nazwa wskazuje - tygodnik "Polityka". Nagradza ona osoby związane z kulturą w kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka / sztuki wizualne i estrada, a od 2002 roku także - kreator kultury. Kolejne rozwinięcie o nową kategorię wniósł rok bieżący.

Poznaliśmy już osoby nominowane w roku 2016. Periodyk pisze o nich:

"Tegoroczni nominowani (średnia wieku: 33 lata) podążają własnymi ścieżkami, są łatwo rozpoznawalni na tle tłumu, dalecy od tworzenia na zamówienie, ale też stronią od otwartego buntu. Uciekają od rzeczywistości, nie chowając się zarazem przed problemami. Nawet ci z nowej, wprowadzonej przez nas w tym roku – więc w tym sensie rewolucyjnej – kategorii Kultura cyfrowa potrafią wpisać je w tworzone przez siebie gry".

Zapraszamy do zapoznania się z kandydaturami!

Film

Bartosz M. Kowalski
„Kowalski to materiał na polskiego Kena Loacha, filmowiec obdarzony temperamentem dokumentalisty wyczulonego na losy wykluczonych” – uzasadnia nominację profesor Tadeusz Lubelski.

Jan P. Matuszyński
Wyróżniona w Locarno i obsypana laurami w Gdyni fabuła „Ostatnia rodzina” to najdojrzalszy, ale i najbardziej ryzykowny polski debiut ostatnich lat.

Tomasz Wasilewski
Zdaniem nominującej Anity Piotrowskiej „Zjednoczonymi stanami miłości”, swoim trzecim filmem fabularnym, Wasilewski udowodnił, że jest twórcą oryginalnym, ciągle poszukującym, a do tego świetnym reżyserem kobiet.

Literatura
Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Narracja Fiedorczuk jest pozbawiona sentymentalizmu (z jakim często pisze się o macierzyństwie), za to nie brak jej autoironicznego humoru.

Stanisław Łubieński
Ornitologicznej pasji poświęcił wydane w 2016 r. „Dwanaście srok za ogon” (Wydawnictwo Czarne), za które otrzymał niniejszą nominację.

Zośka Papużanka
Zdaniem Piotra Kofty u Papużanki „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”.

Kultura cyfrowa

11 bit studios
Bezpośrednim powodem nominacji jest wydana w 2016 r. poszerzona wersja gry: „This War of Mine: The Little Ones”.

Piotr Iwanicki (Superhot Team)
Do świata gier wszedł przebojem, pokazując, że jedna innowacja może w tej stosunkowo młodej dziedzinie wywołać burzę.

Michał Staniszewski (Studio Plastic)
Paweł Olszewski, nominując Michała Staniszewskiego do nagrody, podkreślał, że jako jeden z nielicznych twórców gier wideo na świecie potrafi łączyć odważne autorskie pomysły z działaniami na rynku komercyjnym.

Teatr

Agata Duda-Gracz
„W ostatnim czasie jej teatr staje się coraz bardziej intymny, jednocześnie jednak zaczyna mówić o sprawach absolutnie największych” – pisał w nominacji Przemysław Skrzydelski.

Paweł Sakowicz
„Za choreografię, która jest nie tyle równorzędnym elementem, co konstrukcyjnym szkieletem projektu teatralnego oraz interesujące poszukiwania solowe” – pisał w uzasadnieniu nominacji Witold Mrozek.

Anna Smolar
„Teatr Smolar jest kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmuje tematy zepchnięte na margines” – podsumowywał Paweł Soszyński nominację dla reżyserki.

Muzyka popularna

Taco Hemingway i Rumak
Nominację do Paszportów duet artystów otrzymuje za dwa dokonania 2016 r.: EP-kę „Wosk” i album „Marmur”.

Raphael Rogiński
Nawet szamańska otoczka nie oddaje w pełni jego niezwykłego stylu, opartego na intuicji i świetnej technice.

Wacław Zimpel
W świat zaprowadziła go fascynacja muzyką Wschodu.

Muzyka poważna

Krzysztof Bączyk
W 2016 r. na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie otrzymał Nagrodę im. Marty Eggerth i Jana Kiepury dla najbardziej obiecującego polskiego głosu.

Marzena Diakun
Jacek Marczyński widzi w niej jedną z ciekawszych postaci nowego pokolenia europejskich dyrygentów.

Łukasz Dyczko
We wrześniu wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków.

Sztuki wizualne

Alicja Bielawska
Prace Alicji Bielawskiej znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Daniel Rycharski
Szerokim echem odbiła się jego realizacja osobliwego, grającego ze stereotypami na temat polskiej wsi „Pomnika Chłopa”.

Roman Stańczak
Jest artystą wciąż szukającym nowych wrażeń, wolności w życiu, niezależności w kontekstach egzystencjalnych”.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy