Ekranizacje

Zwiastun ekranizacji Milczenia Shūsaku Endō

Powieść "Milczenie" autorstwa Shūsaku Endō opowiada o Japonii w XVII wieku, działalności jezuitów na tamtym terenie oraz prześladowaniu chrześcijan. Bohaterami są dwaj misjonarze, którzy poszukują swojego zaginionego mentora. Cały czas mają jednak świadomość, że ich wyznanie jest karane śmiercią. Historia powstała w 1966 roku.

Jej ekranizacji podjął się Martin Scorsese, twórca m.in. "Wilka z Wall Street". Powieść Shūsaku Endō zafascynowała go od momentu pierwszego zetknięcia się z nią w 1988 roku. Przygotowanie projektu zajęło mu trzy dekady.

Budżet filmu wyniósł 51 milionów dolarów, za kamerą stanął Rodrigo Prieto, a w rolach głównych zobaczymy Andrew Garfielda, Adama Drivera i Liama Neesona.

Tak prezentuje się fabuła książki:

Młody, portugalski jezuita, Sebastião Rodrigues, (odniesienie do historycznej postaci Sycylijczyka o. Giuseppe Chiara) zostaje wysłany przez przełożonych do Japonii, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy o. Cristóvão Ferreira został apostatą. Ferreira − postać autentyczna − był zakonnikiem, który po wyrzeczeniu się chrześcijaństwa z powodu tortur, przyjął buddyzm i został mnichem. Napisał traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

Rodrigues przybył do Japonii wraz ze swym towarzyszem o. Francisco Garrpe w 1638 r. Zakonnicy znaleźli chrześcijan ukrywających się i w wielkim rozproszeniu. Władze zmuszały podejrzanych o chrześcijaństwo do deptania wizerunków świętych, tzw. fumi-e. Opierających się więziono i skazywano na śmierć przez wykrwawienie, wieszając ich głową w dół. Chrześcijanie, którzy deptali święte obrazy, aby zachować życie, na zawsze żyli w poczuciu wielkiego wstydu. Powieść relacjonuje prześladowania wiernych kościołowi i przeżycia Rodriguesa.

Światowa premiera filmu będzie miała miejsce 23 grudnia 2016 roku, a polska - 17 lutego 2017 roku. Poniżej prezentuję zwiastun produkcji.

 

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy