Zapowiedzi

Poznamy historię Berena i Luthien! Będzie nowa książka Tolkiena ze świata Śródziemia!

"Beren and Luthien" to historia, która była niezwykle bliska sercu J.R.R. Tolkiena, mimo iż nigdy nie zdecydował się na jej publikację. W bohaterach: śmierteniku Berenie i nieśmiertelnej elfickiej piękności Luthien widział siebie i swoją żonę Edith. Imiona te wyryto później na ich nagrobku. Na drodze miłości bohaterów opowieści stanął ojciec Luthien, wielki lord, który postawił przed Berenem niemożliwe do wykonania zadanie, z którym ten musiał się zmierzyć, by zasłużyć na rękę dziewczyny. Fabuła skupia się na tym, jak zakochani mierzą się z wyzwaniem, próbując okraść złego Melkora zwanego Morgothem.

Historia powstała w 1917 roku, gdy Tolkien wrócił z bitwy pod Sommą. Później stała się ona kamieniem węgielnym pod "Silmarillion". Później wyjaśniał jej genezę w liście do syna. Christopher Tolkien podjął się redakcji opowieści, która ukaże się wzbogacona ilustracjami Alana Lee, autora graficznych wyobrażeń Śródziemia. Młodszy Tolkien oznajmił, że sercem historii jest cień, który padł na miłość Berena i Luthien.

Przytoczę jeszcze list, który J.R.R. skierował to syna:

„Nigdy nie nazwałem Edith imieniem Luthien – ale to ona była źródłem tej historii, która po pewnym czasie stała się głównym planem „Silmarillionu”. Po raz pierwszy pomyślałem o niej na małej, leśnej polanie porośniętej cykutą w Roos w Yorkshire (gdzie byłem przez krótki czas, a posterunkiem dowodził Humber Garrison w 1917 roku). W tych dniach jej włosy było kruczoczarne, oczy jaśniejsze niż kiedykolwiek widzieliście, pięknie śpiewała i tańczyła”.

beren

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy