Aktualności

Poznajcie najbardziej wpływowych pisarzy 2016 roku w Hollywood!

Strona "The Hollywood Reporter" ogłosiła listę 25 najbardziej wpływowych pisarzy 2016 roku w Hollywood. W Fabryce Snów panuje ostatnio wyjątkowy wręcz popyt na interesujące pozycje książkowe, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele odnoszących sukcesy produkcji to ekranizacje. Producenci próbują wyczuć kolejny hit, zdarza się, że zakupują prawa do adaptacji jeszcze przed premierą. "The Hollywood Reporter" ogłasza swój ranking co dwa lata - i można zaobserwować w nim wiele zmian.

Ten rok przyniósł aż jedenaście nowych nazwisk! Warto jednak pamiętać, że lista obejmuje jedynie żyjących twórców, dlatego nie znajdziemy na niej m.in. Agathy Christie. Zobaczmy więc, które nazwiska cieszą się uznaniem zarówno filmowców, jak i czytelników.

rowling1. J.K. Rowling
Choć filmowe adaptacje siedmioksiągu o Harrym Potterze należą do przeszłości, to nazwisko J.K. Rowling słyszane jest ostatnio raczej częściej niż rzadziej. Na podstawie "Trafnego wyboru" powstał miniserial, w listopadzie do kin trafią "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (pierwsza część trylogii), a BBC planuje adaptację serii o Cormoranie Strike'u. Nic nie wskazuje na to, by gwiazda pisarki miała przygasnąć.


king2. Stephen King
Pisarz ten nosi tytuł najczęściej ekranizowanego twórcy na świecie. Obecnie trwają pracę nad dwoma serialami oraz aż siedmioma filmami będących adaptacjami jego utworów... a planowanych jest - bagatela! - dwadzieścia siedem kolejnych! Na tapecie są m.in. "Mroczna wieża", "To" czy "Gra Geralda".


patterson3. James Patterson
To dość niespodziewane nazwisko w rankingu, ponieważ odnoszące niebywałe sukcesy finansowe pisarz nie ma szczęścia do ekranizacji - te, jeśli już powstaną, zamiast zysków przynoszą straty. Twórca jednak postanowił wziąć sprawy we własne ręce i założył firmę producencką James Patterson Entertainment.


martinfocia4. George R.R. Martin
Tu uzasadnienie jest oczywiste - "Gra o tron", czyli adaptacja "Pieśni Lodu i Ognia" zdobyła rekordową liczbę statuetek Emmy, a choć do końca hitu HBO pozostały jeszcze dwa sezony, to trwają już prace nad "Dzikimi kartami" oraz zaczyna się wspominać o spin-offie rozgrywającym się w Westeros.


jamesel5. E.L. James
Autorka udowodniła, że przepisanie własnych powieści z perspektywy innego bohatera nie jest złym pomysłem i daje się spieniężyć ze sporym zyskiem. Na jej popularność wpływa oczywiście ekranizacja - drugiego tomu serii, czyli "Ciemniejszej strony Greya". Co prawda na pierwszej części krytycy i widzowie nie zostawili suchej nitki, ale nijak nie pomniejszyło to sukcesu finansowego oraz zainteresowania kontynuacją.


Poniżej prezentujemy pozostałe nazwiska z listy. Spodziewaliście się takiego jej kształtu?

6. Michael Lewis
7. Matthew Quick
8. John Green
9. Neil Gaiman
10. Dennis Lehane
11. Gillian Flynn
12. Ernest Cline
13. David Grann
14. Diana Gabaldon
15. Jo Nesbø
16. Margaret Atwood
17. Ben Mezrich
18. Liane Moriarty
19. Paula Hawkins
20. Jeffrey Toobin
21. Graham Moore
22. Emma Donoghue
23. Lauren Oliver
24. Patrick Ness
25. Maria Semple

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy