Aktualności

Brak dobrych wieści w temacie przyszłości rynku książki

Osoby śledzące sytuację na polskim rynku książki zapewne przywykły już do tego, że kolejne raporty przynoszą coraz bardziej pesymistyczne dane. Nie inaczej jest i tym razem, a opublikowane zostały właśnie dwa nowe szacunki przyszłości rynku.

Firma PwC alarmuje, że do roku 2020 sprzedaż książek spadnie o 3,05% (a aż o 7,2% zmniejszy się zbyt literatury pięknej). Jeszcze bardziej pesymistyczne są przypuszczenia Biblioteki Analiz - według tego raportu rynek ma skurczyć się o 8-10%. BA zauważa jednak, że raport nie obejmuje wydarzeń czytelniczych na miarę premiery "Harry'ego Pottera" czy "50 twarzy Greya" - które potrafiły samodzielnie wygenerować 4-5% zysku całego rynku.

W 2015 zgodnie z informacjami Polskiej Izby Książki rynek osiągnął wartość ok. 2,32 miliarda złotych i względem 2014 roku zaliczył spadek o 6%.

Strat nie uratują nawet ebooki - według PwC w 2020 roku stanowić będą zaledwie 13% rynku. Zacierać ręce mogą natomiast wydawcy i autorzy książek skierowanych do profesjonalistów - ta gałąź ma odnotować wzrost aż o 60% (głównie dzięki książkom elektronicznym).

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy