Aktualności

Co nowego w księgarniach #1

Jesień jak żadna inna pora roku sprzyja czytelnictwu. Jest idealna, by zapaść się w wygodnym fotelu z książką na kolanach, a najważniejsze, by była to interesująca książka. Poniżej prezentuję kilka interesujących tytułów, które dopiero co trafiły lub lada dzień trafią do księgarń.

Szóstka Wron - Leigh Bardugo

(Wydawnictwo MAG)

szostkaSześcioro niebezpiecznych wyrzutków.

Jeden niewykonalny skok.

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie - wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:
- włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
- uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
- przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać)

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.
Książka w księgarniach od 28 września.


dziewiatStefan Ahnhem - Dziewiąty Grób

(wydawnictwo Marginesy)

Zabiłbyś dla kogoś, kogo kochasz?

Szwedzki minister sprawiedliwości wychodzi z domu poselskiego po zażartej debacie. Wybiera boczne wyjście z budynku, żeby umknąć dziennikarzom, ale nigdy nie dociera do czekającego na niego samochodu. Zapadł się pod ziemię w samym centrum siedziby władz.

W tym samym czasie w Danii, w swoim domu w Kopenhadze zostaje brutalnie zamordowana żona pewnego celebryty. Dunja Hougaard rozpoczyna śledztwo, które wkrótce zawiedzie ją do Szwecji. Jest tydzień przed Bożym Narodzeniem. Zima łapie Sztokholm i Kopenhagę w silnym uścisku, kiedy Fabian Risk dostaje polecenie, by w tajemnicy zbadał sprawę zniknięcia ministra. Oficjalnie śledztwo prowadzą służby specjalne, ale zarówno one, jak i Fabian oraz jego ciężarna koleżanka Malin Rehnberg szybko trafiają na ślepy zaułek. Wkrótce staje się jasne, że nic nie jest tym, czym się z początku wydawało, a pewne potężne siły robią wszystko, by skandaliczna prawda nie wyszła na jaw. Dziewiąty grób to wielowątkowy thriller, który odpowiada na pytanie, co kazało Fabianowi Riskowi opuścić Sztokholm i przeprowadzić się do rodzinnego Helsingborga. Ścieżki Fabiana i Dunji niejednokrotnie się przecinają w pogrążonej w ciemnej zimie Skandynawii. Oboje odkrywają spisek, który okazuje się o wiele gorszy, niż każde z nich odważyłoby się pomyśleć.


poetaPoeta, strażnik i więzień - Lee Jung-myung

(Wydawnictwo Świat Książki)

Wciągający kryminał zainspirowany faktami.

Dramatyczna opowieść o utraconej wolności i człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach.

Zakład karny w Fukuoce, 1944 rok. Za murami więzienia szaleje wojna, a po ich drugiej stronie zostaje brutalnie zamordowany człowiek.

Na rozkaz przełożonych Yuichi Watanabe, młody strażnik, który jest namiętnym czytelnikiem, ma przeprowadzić śledztwo.

Ofiarą morderstwa jest Sugiyama, także strażnik, którego społeczność więzienna się bała i którym pogardzała. Już na początku dochodzenia do popełnienia zbrodni przyznaje się jeden z osadzonych, ale Watanabe mu nie wierzy. Kiedy zaczyna przesłuchiwać podejrzanego oraz Yuna Dong-ju, utalentowanego koreańskiego poetę, uświadamia sobie, że przerażający Sugiyama nie był tym, za kogo go uważano…

Badając przebieg wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, Watanabe odkrywa, co dzieje się w tym pełnym przemocy mrocznym zakładzie, z którego prawie nikt nie wychodzi żywy. Poznaje prawdę o człowieku, który zrobi wszystko, żeby tylko wydostać się na wolność wykopanym własnoręcznie tunelem, prawdę o naczelniku, którego chciwość nie zna granic, i o małej dziewczynce z latawcem oraz jej dziwnym przyjacielu.

I prawdę o Yunie Dong-ju, poecie, którego wiersze są tak piękne, że trafiają do najtwardszych serc.

Wojna zmierza powoli do końca, na więzienie coraz częściej spadają bomby i Watanabe dochodzi do wniosku, że musi ochronić młodego poetę i to za wszelką cenę. Ta decyzja oznacza powrót do śledztwa, które ujawni przerażającą prawdę.


kochalamKochałam Stalina - Lubow Orłowa

(wydawnictwo Bellona)

Czy można kochać „potwora” i kim była zdolna do tego kobieta?

Przypadkowo uratowane wspomnienia najpopularniejszej aktorki radzieckiego kina, Lubow Orłowej, zdradzające odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

W języku rosyjskim słowo „lubow” oznacza zarówno miłość, jak i imię, i już samo to wskazuje na pikantną dwuznaczność historii, którą czytelnik znajdzie w pamiętnikach uwielbianej przez mieszkańców ZSRR odtwórczyni głównych ról w filmach takich jak Świat się śmieje czy Wołga, Wołga.

Romans Stalina i artystki był skrzętnie skrywaną tajemnicą.
Sama Orłowa zastrzegła, że jej wspomnienia mogą się ukazać dopiero po 25 latach po jej śmieci.
Książka, którą przemycono do Chin, mało nie przepadła w czasach rewolucji kulturalnej.
Co połączyło czołową radziecką artystkę i ojca narodu?
Co widzi zakochana kobieta w mężczyźnie, przed którym innych paraliżuje lęk?
Czy Stalin miał inne, bardziej ludzkie oblicze?
Ta książka udowadnia, że najciekawsze historie pisze życie.


herbertOpowiadania zebrane. Tom 1 - Frank Herbert

(wydawnictwo Rebis)

Opowiadania zebrane Franka Herberta to pierwsze w naszym kraju tak obszerne wydanie krótkich form prozatorskich autora Diuny. Zgromadzone w dwóch tomach utwory - aż czterdzieści! - są, można śmiało powiedzieć, bezcenne. To właściwie przekrój zainteresowań pisarza, które znalazły później odzwierciedlenie w jego najwybitniejszym dziele - "Kronikach Diuny". Polski czytelnik ma dzięki temu wyjątkową szansę poznać najważniejsze tematy twórczości Herberta, obserwować, jak się one zmieniały, śledzić rozwój jego stylu i przyglądać się ewolucji jako pisarza - jednego z największych mistrzów fantastyki naukowej, gatunku sięgającego czasów Lukiana z Samosat.


Karin Slaughter - Miasto Glin

(wydawnictwo Muza)

miastoglinPierwsza powieść Karin Slaughter nienależąca do żadnego ze znanych już czytelnikowi cykli.

Autorka przeciera nowy szlak, proponując fascynującą historię dwóch młodych policjantek próbujących powstrzymać seryjnego mordercę. Bohaterowie, fabuła oraz tempo nie mają sobie równych. Jeśli jeszcze nie czytaliście Karin Slaughter, to najlepszy moment, żeby zacząć.

Niezwykle obrazowo przedstawiona Atlanta połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz policyjne środowisko, w którym króluje rasizm, homofobia i mizoginia... Interesujący protagoniści, sceneria w stylu retro oraz intrygująca fabuła sprawiają, że to jedna z jej najlepszych powieści w swoim gatunku.


wojnastaregoWojna Starego Człowieka - John Scalzi

(wydawnictwo Akurat)

W dniu swoich siedemdziesiątych piątych urodzin John Perry zrobił dwie rzeczy. Najpierw odwiedził grób swojej żony. A potem wstąpił do armii.

Ludzkość w końcu znalazła drogę do międzygwiezdnej przestrzeni - to dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że w kosmosie jest niewiele nadających się do zamieszkania planet - za to aż roi się tam od obcych, którzy chcą o nie walczyć. Wychodzi na to, że wszechświat jest dla człowieka wrogim miejscem.
A więc - walczymy. Żeby obronić Ziemię (która może stać się celem ataku dla naszych nowych wrogów, jeśli dopuścimy ich zbyt blisko); walczymy również o nasz planetarny stan posiadania. Z dala od Ziemi, ta wojna trwa już od dziesiątków lat: jest brutalna, krwawa i nieubłagana.

Sama Ziemia jest zaściankiem. Większa część zasobów ludzkości znajduje się w rękach Kolonialnych Sił Obrony, które chronią Ziemię przed zbyt dokładną wiedzą na ten temat. Ogólnie wiadomo tylko jedno - kiedy osiągnie się wiek emerytalny, można się zaciągnąć do KSO. Oni nie chcą młodych ludzi; chcą ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenia zebrane w ciągu długiego życia.

Zostaniesz zabrany z Ziemi, żeby już nigdy nie móc na nią powrócić. Będziesz musiał odsłużyć swoje na froncie. A jeśli uda ci się przeżyć, wspaniałomyślnie pozwoli ci się osiedlić na jednej z ciężko wywalczonych planet.

John Perry zgadza się na te warunki. Praktycznie nie ma pojęcia o tym, co go czeka. Prowadzona w odległości wielu lat świetlnych od domu wojna okazuje się o wiele cięższa, niż mógł sobie wyobrazić - i, jak się przekona, o wiele dziwniejsza.


rojRój - Laline Paull

(wydawnictwo Prószyński)

Podporządkowanie. Posłuszeństwo. Służba.

Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko... Żarliwa i - wszystkim poza Królową - bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw...

Przedziwna, barwna książka, przekonujący portret sposobu myślenia pszczoły i roju pszczelego. To właśnie odróżnia ludzi od innych zwierząt: wyobraźnia pozwala nam wykreować pełny, wiarygodny świat całkowicie odmienny od naszego.
Tracy Chevalier


piskorskiKrzysztof Piskorski - Czterdzieści i cztery

(wydawnictwo Literackie)

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska - poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju...


jadowskasqnDziewczyna z Dzielnicy Cudów. Seria Nikity. Tom 1 - Aneta Jadowska

(wydawnictwo SQN)

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars - szalony i brutalny - oraz Sawa - uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego - nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów - części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku - zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?


fieldingZawsze ktoś patrzy - Joy Fielding

(wydawnictwo Świat Książki)

"Zawsze ktoś patrzy" to zapierający dech w piersiach thriller o znakomitej narracji, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Bailey Carpenter – detektyw w renomowanej firmie prawniczej z Miami – jest inteligentna, pomysłowa i nieustraszona. Gdy w środku nocy śledzi mężczyznę unikającego płacenia alimentów, nie myśli o własnym bezpieczeństwie, skupiona na zbieraniu dowodów. Wtedy właśnie pada ofiarą gwałtu.
Od tej chwili zaczynają ją nawiedzać koszmary i przywidzenia, których nie potrafi oddzielić od rzeczywistości. Strach nie pozwala jej opuścić progu domu. Wkrótce Bailey znajduje nowe zastosowanie dla porzuconej lornetki: obserwację lokatorów domu naprzeciwko. Ta pozornie niewinna rozrywka nabiera nowego znaczenia, gdy Bailey zauważa przystojnego sąsiada – a potem orientuje się, że to on obserwuje ją. A jeśli to właśnie ten człowiek, który zniszczył jej życie?


cherezinskaKrólowa - Elżbieta Cherezińska

(wydawnictwo Zysk)

Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej.

Teraz poznacie Królową.

Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto "synem królowej". Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: "jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów", sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, "drugiego wodza". Tyra znika.

Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się "syn królowej"...


 zambochWojna absolutna - Miroslav Zamboch

(wydawnictwo Fabryka Słów)

Twórca Koniasza podbija kosmos.

Wrażenie przebywania w świadomości maszyny, nigdy jeszcze nie było tak dojmujące.

Wszechświat od dawna już nie należy tylko do ludzi. Krzem kontra węgiel, krew kontra superciekłe płyny, ewolucja jest nieubłagana. Na szczęście dla homo sapiens maszyny walczą również przeciw sobie; sojusze szybko powstają i jeszcze szybciej znikają, a wciąż powstają byty stojące na pograniczu świata.

Tworzyliśmy niezłe zoo, w większości sami weterani niezliczonych bitew, hybrydy techniczne sklecone z części znalezionych w magazynie. Przedstawialiśmy dziwaczną mieszankę istot o różnych stopniach rozwoju i świadomości. Niektórzy byli po prostu głupi, inni okaleczeni a jeszcze inni nadzwyczaj sprytni, ale tak nietypowi i pokręceni, że musiałem się odwracać od ich odmienności. Sztuczne Inteligencje o zaszczepionym posłuszeństwie w ich hardcorowych mózgach. No i oczywiści byli pomiędzy nami łowcy tacy jak ja.

Gdy robot bojowy DB 24, którego główną umiejętnością jest agresywne prowadzenie walki i maksymalizacja siły ognia uzyska samoświadomość piekło może się okazać całkiem miłym miejscem.

 

Oczywiście to część tytułów które teraz możemy poczytać, zachęcam na wyprawy do księgarń i chwalenia się w komentarzach co kupiliście nowego!

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy

 • Nie­sta­ty­stycz­ny

  Zapra­szam do pole­ca­nia innych nowo­ści 🙂

 • Domi­ni­ka Buł­kow­ska

  Ja dziś po pra­cy jadę ode­brać zamó­wio­ną wcze­śniej Aku­szer­kę Katji Ket­tu 🙂

  • Nie­sta­ty­stycz­ny

   Bar­dzo dobra książ­ka, pole­cam.

 • Chcia­ła­bym tyl­ko uzu­peł­nić jed­ną rzecz. Woj­na sta­re­go czło­wie­ka po raz pierw­szy zosta­ła wyda­na w Pol­sce w 2008 roku, a sama książ­ka zosta­ła napi­sa­na w 2005. Co nie zmie­nia fak­tu, że w koń­cu przy­go­to­wa­li sen­sow­ną okład­kę 🙂

  A z wymie­nio­nych tytu­łów naj­bar­dziej zacie­ka­wi­ła mnie pierw­sza pro­po­zy­cja. Co praw­da przez chwi­lę mia­łam nadzie­ję, że może w koń­cu poja­wi się jakieś sen­sow­ne jed­no­to­mo­we fan­ta­sy, ale już widzę, że nie­ste­ty nie.

  Pozdra­wiam 🙂

  • Nie­sta­ty­stycz­ny

   Cięż­ko o coś dobre­go i jed­no tomo­we­go w tema­ty­ce fan­ta­sy:) Ale jeśli mam coś pole­cić (a czy­ta­łem już) to pole­cam Czter­dzie­ści i czte­ry 🙂

   • No wła­śnie wiem, a już tro­chę męczą mnie try­lo­gie, któ­re nagle sta­ją się dzie­się­cio­ma toma­mi czy histo­rie, na któ­re muszę cze­kać przez kil­ka lat, zanim autor w koń­cu je napi­sze. I żeby nie było – nie cho­dzi wyłącz­nie o Pieśń Lodu i Ognia, cho­ciaż oby­dwa stwier­dze­nia w pew­nym stop­niu pasu­ją. W fan­ta­sy jest jakaś dziw­na moda na two­rze­nie bar­dzo dłu­gich histo­rii. Nie­ste­ty nie­któ­rych serii nie moż­na tłu­ma­czyć koniecz­no­ścią przed­sta­wie­nia świa­ta.

    Dzię­ku­ję za pole­ce­nie. Zapi­szę sobie i przy naj­bliż­szej oka­zji spró­bu­ję prze­czy­tać 🙂

    • Nie­sta­ty­stycz­ny

     To może war­to się­gnąć po kla­sy­ki? Czy­li już zamknię­te cykle Np Conan, Wład­ca Pier­ście­ni, Kro­ni­ki Ambe­ru, Try­lo­gia Skry­to­bój­cy, Zie­mio­mo­rze.

     • Cona­na nie czy­ta­łam i jakoś szcze­gól­nie mnie nie kusi, cho­ciaż cza­sa­mi mam takie prze­bły­ski, że “może jed­nak war­to”. Wład­ca Pier­ście­ni, Kro­ni­ki Ambe­ru i Try­lo­gia Skry­to­bój­cy (razem z Try­lo­gią Bła­zna) już daw­no za mną. A Zie­mio­mo­rze suk­ce­syw­nie męczę od kil­ku lat, bo zupeł­nie nie pasu­je mi styl Le Guin. Poza tym Kro­ni­ki Ambe­ru są zamknię­te tyl­ko i wyłącz­nie z powo­du śmier­ci Zelazny’ego i fak­tu, że nikt nie był­by w sta­nie dokoń­czyć za nie­go histo­rii. Cięż­ko nazwać ten cykl zakoń­czo­nym, jako że w dzie­sią­tym tomie otwo­rzył tyle wąt­ków, że rów­nie dobrze mógł­by stwo­rzyć kolej­ny pię­ciok­siąg. Co praw­da Zela­zny chciał napi­sać cykl opo­wia­dań zamy­ka­ją­cych poszcze­gól­ne wąt­ki, tym razem z róż­nych per­spek­tyw nar­ra­cyj­nych, ale nie zdą­żył, cze­go bar­dzo moc­no żału­ję.

      Jak widać taki urok fan­ta­sy (w sf jakoś łatwiej o jed­no­to­mo­we książ­ki) 🙂

      Ale jeśli miał­byś jesz­cze jakieś inne pro­po­zy­cje, to chęt­nie się z nimi zapo­znam 🙂

     • Nie­sta­ty­stycz­ny

      Widzę, że nie tra­fi­łem na laika 😀

      Ame­ry­kań­scy bogo­wie Neila Gaima­na?:) Cykl Sze­rer­ski Kre­sa? (tyl­ko nie pamię­tam czy on to zamknął czy nie), Fio­na­var­ski gobe­lin?

     • Za Gaima­nem jakoś szcze­gól­nie nie prze­pa­dam, ale w sumie prze­czy­ta­łam trzy jego książ­ki, w tym Ame­ry­kań­skich bogów. I jesz­cze Dobre­go ome­na, któ­re­go napi­sa­li wspól­nie z Prat­chet­tem. Fio­na­var­ski gobe­lin cze­ka na swo­ją kolej, jako że wciąż ktoś mi go pole­ca, ale jakoś zawsze znaj­du­ję coś, co chcia­ła­bym prze­czy­tać w pierw­szej kolej­no­ści.

      I wła­śnie dla­te­go zaczę­łam czy­tać cykl Kre­sa. Muszę przy­znać, że to nie­co kar­ko­łom­ne zada­nie. Już się tro­chę roz­krę­cił (jestem w poło­wie pierw­sze­go tomu), ale two­rzy zda­nia tak nie­for­tun­nie skon­stru­owa­ne, że czę­sto gubi się w nich pod­miot, a nawet orze­cze­nie. Uży­wa nie­sa­mo­wi­cie dużo pół­pauz w ramach wtrą­ceń, któ­re sku­tecz­nie wybi­ja­ją z ryt­mu. Ale muszę przy­znać, że jak już prze­łknie się dość nie­for­tun­ny styl i inter­punk­cję, to świat przed­sta­wio­ny przez Kre­sa pre­zen­tu­je się bar­dzo cie­ka­wie. Ale­ro­wie są dowo­dem napraw­dę nie­tu­zin­ko­wej wyobraź­ni pisa­rza.

      Dzię­ku­ję za pole­ce­nie 🙂